Topatleten blikken vooruit op jubileumeditie Amsterdam Marathon
16 oktober 2025 (0 reacties)
Tijdens de persconferentie in Move Amsterdam, met uitzicht op het Olympisch Stadion, werd vanochtend vooruitgeblikt op de jubileumeditie van de Amsterdam Marathon. De spanning stijgt richting zondag, wanneer duizenden lopers van start gaan in het Olympisch Stadion. Bij de mannen spraken topfavorieten Joshua Cheptegei en Gabriel Geay hun ambities uit, terwijl Bertukan Welde en Bosena Mulatie bij de vrouwen hun zinnen hebben gezet op winst. Khalid Choukoud en Anne Luijten hopen op het vertrouwde Amsterdamse asfalt de Nederlandse titel te pakken.
De trainingen zijn afgerond en de weersvoorspelling belooft snelle tijden. Atletenmanager Daan van den Berg van Global Sports Communication, namens Sportorganisatie Le Champion: “In de vroege ochtend is het tussen de zes en tien graden met een matige zuidoostenwind (kracht 3). Lopers hebben lichte tegenwind in de eerste 19 km, maar kunnen daarna profiteren van de wind mee richting de finish. In Amsterdam gaat de tweede helft vaak sneller dan de eerste.”
Snelle dames
In Move Amsterdam kregen de vrouwen als eerste het woord. De Ethiopische Bertukan Welde (PR 2.20.55) laat er geen twijfel over bestaan: “Mijn plan is om te winnen. Mijn trainingen zijn beter gegaan dan ooit.” Landgenote Bosena Mulatie vult aan: “Ik hoop op een persoonlijk record sneller dan mijn 2.19.00. Hardlopen geeft me zoveel vreugde.” Ook Tiruye Mesfin (PR 2.18.35), Zeineba Yimer (PR 2.19.07) en Yebrugual Melese (PR 2.19.36) behoren tot de kanshebsters. Als de vrouwen goed samenwerken, ligt een aanval op het parcoursrecord (2.16.52, Yalemzerf Yehualaw, 2024) binnen handbereik.

Olympisch kampioen
Olympisch kampioen Joshua Cheptegei uit Oeganda staat bij de mannen aan de start. De 28-jarige wereldrecordhouder op de 5000 en 10.000 meter won vorig jaar goud op de Spelen in Parijs. Nu maakt hij de overstap van de baan naar de weg: “De voorbereiding is goed gegaan, ik hoop dat alles op zijn plek valt. Het parcours is vlak, met weinig bochten en een fantastisch publiek. Ik kijk uit naar een geweldige race.” Cheptegei droomt groot: “Ik wil Olympische medailles winnen, en marathons in Londen en Chicago. Het zou mooi zijn om mijn eerste marathon in Amsterdam te winnen.”
Ook Gabriel Geay, die in 2022 in Valencia een indrukwekkende 2.03 liep, mikt op een topklassering. De Tanzaniaan runt zijn eigen atletiekkamp Malunga, waar hij jonge atleten inspireert en begeleidt. Zijn persoonlijk record is goed voor de negende snelste marathontijd ooit. Onlangs moest hij bij de Berlijn Marathon uitstappen na 25 kilometer, maar inmiddels voelt hij zich weer sterk: “Na Berlijn herstelde ik snel. Of ik sneller ga dan 2.03? Dat merk ik pas als de race begint.”
Aanstaande zondag gaat de aandacht ook uit naar tweevoudig winnaar Tsegaye Getachew (PR 2.04.49) uit Ethiopië, die terugkeert naar Amsterdam om zijn titel te verdedigen. Deze wereldtoppers zullen het tempo bepalen in de jacht op het parcoursrecord van 2.03.39, dat sinds 2021 op naam staat van Tamirat Tola.
Nederlandse deelnemers
De 39-jarige Khalid Choukoud is onlosmakelijk verbonden met de TCS Amsterdam Marathon. Op het snelle parcours behaalde hij driemaal de nationale titel (2016, 2021, 2022) en liep hij tweemaal een persoonlijk record. Dit jaar wil hij zijn toptijd van 2.07.37 (Valencia, 2023) verbeteren. “Het is altijd bijzonder om hier te lopen. Twee jaar geleden liep ik 2.08.36, maar wat het dit keer wordt, is moeilijk te zeggen.” Stan Niesten (PR 2.10.10) keert na zijn valpartij in Rotterdam terug en gaat strijden om een plek op het NK podium: “De voorbereiding was niet vlekkeloos, maar ik ben fit genoeg om te starten.”
Bij de vrouwen voert Anne Luijten, regerend Nederlands kampioen, het nationale veld aan. Na haar sterke optreden op het WK marathon in Tokio (17e plaats) keert ze graag terug naar Amsterdam voor de nationale titel: “Ik kan thuis op de bank zitten en kijken hoe iemand anders hem pakt, of ik kan mezelf in de strijd mengen. Ik ben er klaar voor.” Voor revelatie Mikky Keetels wordt het een nieuw avontuur: “Ik geniet van alle elementen van het lopen. Ik probeer mij vooral te focussen op wat ik zelf kan en ga gewoon genieten.”
Live op tv
De TCS Amsterdam Marathon, die dit jaar haar 50-jarig bestaan viert, is op zondag vanaf 8.50 uur live te zien bij onder andere de NOS en Eurosport en wordt internationaal uitgezonden in meer dan 190 landen. Het startschot van de wedstrijd klinkt om 9.00 uur.
Hier alle informatie
Reacties
Geen reacties.
Al een account, log hier in.