< terug

WK 50 km 7 december in New Delhi, India

9 juni 2025 (0 reacties) WK 50 km 7 december in New Delhi, India

Door Henri Thunnissen voor ultraned.org

Archiefbeeld Yvonne van Vlerken

Op de website van de IAU stond op 5 juni de aankondiging van het WK 50 km. Dat wordt georganiseerd op zondag 7 december in New Delhi. Ook in de jaren 2027 en 2029 wordt het WK 50 km in India georganiseerd, mogelijk op een andere wedstrijdlocatie. Eerdere kampioenschappen in India waren in Hyderabad en Bangaluru.

Ontwikkeling 50 km

Harm Sengers werd in 2015 bij het eerste WK 50 km in Doha (Quatar) 6e en beste Europeaan. Er volgden WK’s 50 km in 2016 (Doha), in 2019 (Brasov, Roemenië) en in 2023 (Hyderabad, India). In 2022 werd het eerste en tot nu toe enige EK georganiseerd in het Spaanse Sotillo de la Adrada.

De 50 km op de weg wordt sinds 1 januari 2022 erkend door World Athletics. Er kunnen Wereldrecords worden gelopen. De Atletiekunie erkent Nederlandse Records en organiseert sinds 2024 een Nederlands Kampioenschap 50 km. De erkenning van de 50 km als officieel onderdeel is een stimulans en maakt de 50 km interessant voor de lopers en loopsters uit de subtop van de marathon. Dat was al terug te zien bij het laatste WK 50 km in 2023.

WK 50 km New Delhi

De keuze voor New Delhi als plaats voor het WK 50 km van dit jaar lijkt niet heel gunstig. De maand december is een relatief goede periode om New Delhi te bezoeken, waarbij er altijd een reële kans is op een echt warme dag. En daarbij staat New Delhi bekend om de slechte luchtkwaliteit. Bij het WK 100 km in Bangaluru van 2024 speelde de combinatie van een oplopende temperatuur en slechte luchtkwaliteit een grote rol in de mindere prestaties van de meeste deelnemers.

Kwalificatie procedure voor het Nederlandse team

De kwalificatie-eis is een tijd op de 50 km van <3.15/3.45 bij de mannen/vrouwen. Er is ruimte voor een aanwijsplek, bijvoorbeeld voor een marathon loper/loopster met een tijd van <2.27.30/2.52.30. De kwalificatieperiode loopt van januari 2023 tot en met 3 maanden voor het WK 50 km, dus 7 september. De 50 km bij de RUN Winschoten op 13 september kan bij wijze van uitzondering in overleg nog als kwalificatie gelden. De Nederlandse ploeg bestaat uit maximaal 6 mannen en 6 vrouwen.

Gekwalificeerde atleten

Per 7-6-2025 hebben de volgende NL atleten voldaan aan de minimum kwalificatie-eis:

Mannen: Maarten van Zetten 2.55.48 (RUN Winschoten 2024), Piet Wiersma 3.02.57 (Castel Bolognese 2023), Martijn Klaasse 3.04.10 (Amersfoort 2025) en Leendert van der Lugt 3.08.41 (RUN Winschoten 2024, split 100 km)

Vrouwen: Yvonne van Vlerken 3.17.58 (Bremen 2025 ) en Hinke Schokker 3.31.20 (RUN Winschoten 2024, split 100 km) en Mascha Rondhuis 3.44.16 (Den Bosch 2025)

Algemeen:

De Werkgroep Ultralopen doet voor de Atletiekunie de selectie en begeleiding van de lopers/loopsters. De inzet van de selectie is dat teams en lopers/loopsters bij de beste helft van het deelnemersveld kunnen finishen. De Atletiekunie zorgt voor kleding die de lopers/loopsters dragen bij het kampioenschap waar zij voor Nederland uitkomen. Om mee te kunnen doen aan een WK moeten lopers/loopsters een geldige wedstrijdlicentie van de Atletiekunie hebben.

Als lopers/loopsters voor een WK geselecteerd zijn, maken ze afspraken met hun coördinator over hoe hun traject richting een kampioenschap eruit ziet. Daarbij valt te denken aan zaken als vormbehoud en wedstrijdplanning. Geacht wordt dat lopers/loopsters zich aan de gemaakte afspraken houden.

Lopers/loopsters die worden uitgezonden naar kampioenschappen hebben een eigen financiële bijdrage. Die bijdrage verschilt per kampioenschap.

Binnen de mogelijkheden de Werkgroep Ultralopen heeft gaat er begeleiding mee om de lopers/loopsters bij het WK te begeleiden en ondersteunen

Reacties

    Geen reacties.
Al een account, log hier in.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *